שדרות רוטשילד 22 תל אביב, 6688218
972-3-7549998

תחומי עיסוק

תאור שירותי המשרד
1

אנו מצויים בתחום זה משנת 1997 ומאז טיפלנו בכ- 100 תביעות יצוגיות בנושאים שונים לרבות ניירות ערך, בנקאות, חברות, הגבלים עסקיים, הגנת הצרכן ואיכות הסביבה.
תביעות יצוגיות הן עדיין תחום יחסית חדש ומתפתח, הדורש מומחיות והשקעה רבה של עבודה. הניסיון שצברנו, הוביל לכך שנשכרנו לייצג גם נתבעים בתביעות ייצוגיות, בתחום הגנת הצרכן ובתחומים נוספים, כך שאנו מכירים את הנושא הן מצד התובעים והן מצד הנתבעים.

בעבר לקחנו חלק במספר תביעות יצוגיות בארה”ב כנגד חברות ישראליות הנסחרות בנאסד”ק בשיתוף עם משרדי עורכי דין אמריקאים. חלק מהתביעות הסתיימו בהסדרי פשרה בסכומים גבוהים ביותר.

אנו מאמינים כי הגשת תביעות יצוגיות מהווה גם שליחות ציבורית וכלי ראשון במעלה לאכיפה פרטית במקומות בהם מגלה הרשות אוזלת יד או שלחוק הפלילי אין תשובה מספקת. מטעם זה הגשנו גם מספר תביעות יצוגיות “לא כלכליות” שמטרתן תיקון עוולות שנגרמו לציבור הצרכנים ועוולות בתחום איכות הסביבה ובתחומים אחרים.

באחת התביעות ייצגנו ללא תמורה את המועצה הישראלית לצרכנות בתביעה יצוגית נגד חברה שהונתה את הצרכנים. בתביעה אחרת ייצגנו את עמותת “הירוקים” בתביעה יצוגית כנגד רשות נחל הירקון ורשויות מקומיות לענין זיהום הנחל. גם במקרים אלו נעשתה העבודה ללא כל תמורה וכשרות לציבור.

לאחרונה הגענו להסכם פשרה בתביעה יצוגית נגד הבנקים הגדולים . התביעה הוגשה עקב טענות לתיאום מחירי עמלות. ההסכם קובע כי הבנקים יחזירו ללקוחותיהם 35 מליון ₪ . בעקבות תביעה שהגשנו נגד הבנק הבינלאומי הראשון לענין שינוי שלא כדין של ריבית הליבור בהלוואות במט”ח, הוחזרו ללקוחות הבנק כ- 15 מליון ש”ח. בתביעה אחרת נגד קופת חולים “מכבי” זכו חברי הקבוצה להחזרים כספיים בסכום מצטבר של 6.4 מיליון ₪, תביעה נגד משרד הרישוי הובילה להחזרים של כ- 7.5 מליון ₪ אגרת רישוי ששולמה ביתר וחסכון עתידי של כ- 22 מליון ש”ח. מספר תביעות אחרות שהוגשו נגד רשויות הסתיימו בהודעת חדילה – כלומר הרשות הודיעה שתחדל לגבות אגרה או מס שגבתה ביתר ובכך נחסכו מהציבור סכומים נכבדים של תשלומים עתידיים.

לא תמיד ההליך נגמר בתשלום כספים לקבוצת התובעים. הנתבעים מנהלים מאבקים קשים וגורמים להתמשכות הדיונים על פני שנים רבות ובתי המשפט אינם מקלים על התובעים בלשון המעטה. לעיתים ההשג הוא התרעתי בלבד , הצהרתי בלבד או שינוי כלשהו בהתנהגות הנתבע שיכול להחשב גם הוא כהשג צרכני.

לדוגמא, בתביעה שהגשנו נגד יצרני המרצפות אשר הורשעו בקיום קרטל, הגענו לאחר שנים של מאבק משפטי להסדר פשרה שבו פוצו הצרכנים בדרך של הנחות משמעותיות לתקופה מסויימת. בתביעה שהגשנו נגד אחת העיריות לענין גביית אגרת ביוב הצלחנו להביא לשינויים בנוסחי החשבונות הנשלחים לצרכנים ולפרסומי העיריה באתר האינטרנט.

אכן לא תמיד ניתן להשיג פיצוי כספי ובכל תיק קיימות בעיות משפטיות ועובדתיות האופייניות לו. יחד עם זאת, אנו מאמינים כי גם לפשרות מסוג זה יש אפקט הרתעתי וחינוכי ממדרגה ראשונה.

על פי החוק בית המשפט אמור לפסוק לתובע המייצג גמול מיוחד ולעורכי הדין שכר טרחה מיוחד בגין המאמץ שהשקיעו לסיכון שנטלו על עצמם למען הקבוצה שייצגו. בתי המשפט בישראל אינם פוסקים סכומים גבוהים לזכות תובעים ועורכי דין בתביעות יצוגיות . ההבדל לעומת הנהוג בארה”ב הוא עצום, הן בסכומים שנפסקים לתובעים והן בשעור שכה”ט. מאידך כאשר נדחות תביעות כאלו עלולים להפסק סכומי הוצאות גבוהים כנגד התובעים. גישה זו מרתיעה תובעים פוטנציאליים ומורידה במידה רבה את האטרקטיביות של הגשת תביעות מסוג זה ואת יעילותן. חרף האמור, התביעות היצוגיות גרמו לעליה חדה במודעות לזכויות הצרכן הן בקרב הצרכנים עצמם והן בקרב התאגידים הגדולים והרשויות שנשמרים ומגלים יתר זהירות בפעולתם מול הצרכנים ובכך טמון ההשג הגדול של התביעות היצוגיות.
עו”ד רם דקל משמש כממלא מקום ראש הוועדה לתביעות יצוגיות בלשכת עורכי הדין.

תחום שהוא משיק לתביעות יצוגיות הוא התביעות הנגזרות. בענין זה הגשנו מספר בקשות להגשת תביעות נגזרות בשמן של חברות ציבוריות כנגד הדירקטורים במקרים של אחריות אישית כלפי החברה.
בית המשפט המחוזי במחוז המרכז אישר לנהל תביעה נגזרת שהגשנו בשם בעלי מניות בדסק”ש כנגד הדירקטורים שלה בגין ההחלטה הכושלת לרכישת מעריב שגרמה לחברה הפסד של כמעט 400 מליון ₪ בתוך שנה. התיק עדיין מתנהל. ההחלטה התקדימית נמצאת באתר בלשונית פסקי דין.

אנו מייצגים חברות ועסקים שונים על בסיס שוטף. במסגרת זו ניתן יעוץ בבעיות משפטיות שונות בהן נתקלת בדרך כלל חברה מסחרית. מתן חוות דעת, עריכת חוזים מסחריים, ניהול מו”מ, סכסוכים עסקיים, הליכי גביה ותביעות שונות, הליכי רישוי, עתירות מינהליות ובג”צים, מגעים עם רשויות, רכישה ומכירה של מניות , שותפויות , הסכמי עבודה וכדומה וכל הכרוך בהבטים משפטיים של התנהלות שוטפת של עסק מסחרי.

מזה שנים רבות התייחד המשרד ביצוג של לקוחות בעימותים ובמו”מ מול בנקים. לקוחות גדולים ובינוניים, חברות ופרטיים ובין היתר , רשויות מקומיות, קיבוצים , מפעלים ועסקים בסדרי גודל שונים בסכסוכים שונים מול בנקים. טיפלנו במאות תיקים במסגרת זו במגוון הליכים משפטיים – החל מתביעות כספיות שהוגשו על ידי הבנקים נגד אותם לקוחות, או על ידי הלקוחות נגד הבנקים, תיקי פרוק, תיקי פשיטות רגל, מימושי משכנתאות, ערבויות שונות וכדומה.

צברנו נסיון רב בעבודה עם מפרקים, רואי חשבון , חשבים ומומחים לבנקאות.

במסגרת ההליכים משפטיים שניהלנו נגד בנקים, זכו לקוחותינו להחזרים של מליוני שקלים. חלק מהתביעות שהגשנו נוהלו גם כתביעות יצוגיות בשם ציבור גדול של לקוחות ועל כך ראה בחלק הנוגע לתביעות יצוגיות.

אנו מאמינים שנושא איכות הסביבה הוא בעל חשיבות רבה. פעילותנו בנושא נעשית כולה ללא תמורה (“פרו-בונו”) ואנו רואים בה שירות לציבור. גם בענין זה ( כמו גם בבנקאות ובתביעות יצוגיות ) אנו פועלים מול הרשויות והגופים הגדולים ועתירי הכח ורואים בכך אתגר גדול.

ייצגנו במשך שנים את עמותת הירוקים ואת סיעת הירוקים בעיריית ת”א. בנוסף לפעילות השוטפת בנושאי איכות הסביבה, הגשנו בשם הירוקים שתי עתירות לבג”צ שענינן הקרינה מהאנטנות הסלולריות והגבלת תשדירי פרסומת בטלויזיה שמעודדות קטינים להשתמש בטלפונים סלולריים. כמו כן, הגשנו תביעות נגד חברות האוטובוסים אגד ודן בענין זיהום האויר, תביעה יצוגית כנגד רשות נחל הירקון ו- 12 רשויות מקומיות הגובלות בנחל, בענין זיהום נחל הירקון ועוד. בקיץ 2012 הגשנו תביעה יצוגית כנגד עיריית נתניה בגין גביית תשלום עבור הבאים לחוף הים בפולג. התביעה הביאה להסכם פשרה על פיו התחייבה העיריה להקים מגרש חניה אלטרנטיבי לבאי החוף ללא תשלום. גם כאן מדובר ביוזמה שלנו במטרה לתקן עיוות מתמשך.

אנו ממשיכים לפעול כנגד הפגיעה בסביבה, באיכות האויר והמים ולאחרונה גם ב”זיהום הנפשי” והוא ההתקפה המאסיבית של שלטי החוצות ההולכים ומתרבים בממדים מפלצתיים וללא כל בקרה.

בנוסף לתחומים המוזכרים שבהם אנו עוסקים בצורה אינטנסיבית, המשרד עוסק גם בתחומים נוספים, רבים ומגוונים של המשפט. אנו מתמקדים בנושאים מסחריים ועסקיים ומופיעים בבתי המשפט ובערכאות שונות, לרבות בענינים ייחודיים במקרים פרטניים ויוצאי דופן, כמו סכסוכים מסחריים בתוך המשפחה, הסדרי נושים, פשיטות רגל ופירוקים, סוגיות מיוחדות במקרקעין ועוד.

In the Press
1
משרד עורכי דין רם דקל בעיתונות